Pasākumu saraksts
 

Izstāde "Patētiskās kvartas"

2013. gada 8. - 21. septembris, A. Čaka muzeja kāpņu telpa, Lāčplēša iela 48/50 

Autors: Pēteris Ķimelis

Raiņa un Aspazijas memoriālais dzīvoklis, Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis, Ojāra Vācieša memoriālais dzīvoklis. Četri dzejnieki, kuru vārdos nosauktas ielas un viņu piemiņas saglabāšanai darbojas memoriālie dzīvokļi, – kulta vietas, kas it kā atvērtas visiem, tomēr - tikai veicot savdabīgus piemiņas rituālus. Ar katru no dzejniekiem saistās noteikti urbānie mīti, kuru izcelsme ne vienmēr ir izskaidrojama un pamatota; viņiem visiem arī veltītas konkrētas vietas Rīgas kartē. Mākslinieks Pēteris Ķimelis spēlējas ar šiem poētiskajiem Latvijas nozīmīgāko dzejnieku mītiem, ironizē par tiem, pārceļ tos improvizētā mūsdienu realitātē, izaicina un provocē skatītāju, ļaujot aizdomāties par šo mītu izcelsmi un sasaisti ar realitāti. 

Izcilo dzejnieku memoriālajiem dzīvokļiem veltīto darbu ciklu Pēteris Ķimelis sāka ar Aleksandra Čaka muzeju. Psihoģeogrāfiska impresija un dzeja ir ieceres pamatelementi. Darbu formāts – lielizmēra fotogrāfijas ar iemontētiem audiopleijeriem, kas atskaņoja Čaka dzejas lasījumus attiecīgo bilžu varoņu izpildījumā, kā arī viņu komentārus par izlasīto. Interesanti, ka, lai arī kāpņutelpa nav apsargāta – divu nedēļu laikā no tās nepazuda ne pašas bildes, ne arī austiņas – iespējams, darbojās “kulta vietas enerģētika” vai arī Čaka nezūdošā autoritāte.

Arī izstādes atklāšana un noslēguma viesības notika turpat kāpņu telpā. Pēdējā no tiem sanākušos ar priekšnesumu sveica Pēteris Draguns