Darbu saraksts
 

“Viesnīca Latvija. Palimpsests”, instalācija

Autori: Inga Surgunte, Maija Treile, Dmitrijs Ščegoļevs un Ieva Šulca (Parus studio)

Kādā 1974. gada svētdienā dzejniece Monta Kroma iet gar topošās viesnīcas “Latvija” būvlaukumu un, pūpolzaru šūpošanās nohipnotizēta, uzraksta lirisku dzejoli – veltījumu Rīgā savulaik visilgāk būvētajai augstceltnei. Dzejolī minētas trīs metaforiskās ēkas dzīves – zilā ilgu, flautas viegluma un burtnīcas rūtiņu. Vēsturiskā perspektīvā tās pārklājas ar pavisam konkrētiem stāstiem par dzīvīgo restorānu un veikalu kvartālu pirmskara un padomju ēras sākumā un par šī kvartāla uzspridzināšanu, tādējādi dodot vietu vērienīgajam būvniecības projektam, kurā noraugās akmenī kaltais Ļeņina tēls, kas 1991. gadā viesnīcas pakājē simtiem aculiecinieku klātbūtnē tiek gāzts. Mūsdienās, kad viesnīca mainījusi vārdu (“Radisson Blu Hotel Latvia”) un no padomiska varas simbola kļuvusi par eiropeisku standartu, mūsu pašu pieredzes fiksējumi turpina stāstu, ko ko glabā foto un video liecības Latvijas bibliotēkās, muzejos un arhīvos.

Palimpsests ir rokraksts, kas rakstīts uz pergamenta, no kura iepriekšējais teksts ir nomazgāts. Ūdens noskalo atmiņu bildes, ļaujot uz ekrāna klāties nākamajām. Kromas dzejoļa rindas pulsē šai vēstures mutulī, aicinot saskatīt skaisto un inspirējošo arī šodienas viesnīcas veidolā un šodienas Rīgas sejā.

Instalācija sastāv no arhīvu video un fotomateriāliem par viesnīcas būvniecību; ekrāna priekšā novietots stikls, pa kuru nepārtraukti tek ūdens, veidojot vēl vienu slāni - savdabīgu filtru, kas pārklāj uz ekrāna redzamo un vienlaikus norāda uz lietu mainīgumu. Darbu papildina Montas Kromas dzejoļa audioieraksts latviešu, angļu un krievu valodā. Attēli un video: Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs, www.zudusilatvija.lv. Atdzejojumi: Artūrs Punte un Jayde Will.
Sākotnēji darbs tika izstādīts viesnīcā “Radisson Blu Hotel Latvia”, vēlāk apmeklētājiem bija pieejams arī izstadē uz “Noass".

 

Video no instalācijas

IMG_4499 - Copy.jpg IMG_4505 - Copy.jpg IMG_4508 - Copy.jpg
Iepriekšējais darbs Nākamais darbs