Darbu sarakstsAtbalss
 

“Sarkandaugavisms”, ielas mākslas darbs

Autore: Heidi Hänninen (Somija)
Graffiti cikls pilsētvidē

Somu ielu māksliniece Heidi Henninena (Heidi Hänninen) mēnesi uzturējās Rīgā, Sarkandaugavā, Orbītas īpaši Rīgas dzejas kartei dibinātajā Jevgenija Pastora radošajā rezidencē.

Māksliniece saviem darbiem izvēlējās trīs pieturas punktus – garāžu kooperatīvu, psihiatrisko simnīcu, kas iezīmē Sarkandaugavas centru, un dzejnieka Aivara Neibarta māju. Galvenais akcents tika likts uz dažādām ideoloģijām un -ismiem, ar ko pilna mūsu valoda.

Uz slimnīcas mūra tika uzklāti trīs atsevišķi gleznojumi: I <3 POETRISM ar Putnuvīru (Birdman), kas jau apdzīvojis arī daudzas citas pilsētas, ieskaitot Helsinkus, Berlīni un Sanktpēterburgu; WE <3 ALTRUISM ar neegoistiskajiem saulespuķu cilvēkiem, un uzrakstu-vārduspēli POINT ILL ISM. 

Uz tās pašas slimnīcas žoga māksliniece uzkrāsoja arī melnu tāfeles laukumu ar nosaukumu I <3 Sarkandaugav ISM – kā vietu, kur katrs pats var uzrakstīt visādus īstus un sadomātus -ismus, kas pašam patīk vai derdzas.

Savukārt garāžu sienas grezno darbs Daltonisms: vienu uz otra sapāroti vārdi 'KAPITĀLISMS' un 'KOMUNISMS' - tā, lai komunisms būtu sarkans, kapitālisms – zaļš un lai krāsas savstarpēji pārklātos un saspēlētos, līdzīgi kā daltonisma testā. Turpat kaimiņos “Daltonismam” uzgleznota vēl viena kalambūra POINT ILL ISM versija.Darbu ciklu noslēdza rotaļīgais Aivara Neibarta dzejolis “Kaķisms”, kas tika uzgleznots netālu no dzejnieka mājām un ilustrēts ar kaķu figūriņām. Vēlāk darbu fotogrāfijas tika demonstrētas izstādē peldošajā galerijā “Noass”.

Hanninen.jpg
Iepriekšējais darbs Nākamais darbs