Par projektu

Projekts Rīgas dzejas karte ir apvienības Orbīta ilgtermiņa projekts, kas tapis, balstoties uz apvienīgas daudzu gadu laikā iegūto starpdisciplinārās mākslas pieredzi. Projekta Rīgas dzejas karte ietvaros tika izveidota netradicionāla Rīgas virtuālā karte, kurā iezīmēti urbānie fenomeni visā savā daudzveidībā: ielas, mikrorajoni, mājas, kafejnīcas, krustojumi, pagalmi, parki, sabiedriskā transporta maršruti, arī netaustāmi Rīgas aspekti – noskaņas, vērtības, likteņi utt. Kartes kontrolpunkti balstās konkrēto vietu atspoguļojumā dzejā, bet projektam radītie mākslas darbi iemiesojas visdažādākajos žanros – video un skaņu mākslā, instalācijās un performancēs, interaktīvā programmatūrā un datorgrafikā, skulptūrās un dejā, fotogrāfiju sērijās un grafiti darbos, grāmatu mākslā un gleznās...  Neskatoties uz izmantoto žanru formālo dažādību, svarīgi, ka visu darbu pamatā ir teksts, kas panāk vēstījuma noteiktību un autora attieksmes skaidrību. 

Projekta dalībnieki strādā gan ar jau esošo kultūrvēsurisko kontekstu, gan arī paši rada jaunus pilsētas mītus, bieži vien iekļaujot savos darbos tādas Rīgas parādības, kurām (pagaidām) nav piešķirta tūristu apskates objekta vērtība. Tādā veidā tiek radīta alternatīva Rīgas karte ar citiem uzsvariem un uzmanības punktiem - iespējams, nākotnes pilsētas karte.

Rīgas dzejas kartē ir iesaistīti vairāki desmiti Latvijas un ārvalstu autoru, kas radošai izpētei izvēlas dažādas Rīgas vietas, lai paši vai sadarbībā ar mūziķiem, fotogrāfiem, multimediju un citu mākslas žanru pārstāvjiem tās dokumentētu poētiskā formātā.

Projekta ietvaros atklāta mākslinieku rezidenču programma – Jevgeņija Pastora rezidence, kurā 2013. un 2014.gadā viesojās 6 ārvalstu mākslinieki. Sekojoši, Rīgas dzejas kartē ir iekļauti Heidi Henninenas (Heidi Hänninen, Somija), Annijas Deivijas (Annie Davey, Lielbritānija), Deivida Konroja (David Raymond Conroy, Lielbritānija), Matiasa Kristersona (Mathias Kristersson, Zviedrija), Justīnas Bakutītes (Justina Bakutyte, Lietuva), Pjotra Antonova (Пётр Антонов, Krievija) un Kristas Melderes (Krista Mölder, Igaunija) darbi.

Rīgas dzejas karte tika aizsākta 2012.gada septembrī ar izstādi dzīvoklī, kam vēlāk sekoja 11 citas dažāda formāta izstādes un pasākumi ikreiz citā neparastā norises vietā – birojā, kāpņu telpā, uz kuģa, pagrabā, viesnīcā, bibliotēkā, fabrikā u.c. Katram pasākumam apmeklētāju acīm, ausīm un pat deguniem tika sagatavoti vairāki jauni darbi dažādās tehnikās. Projekts noslēdzās 2014.gada decembrī ar starptautisku vienas dienas festivālu Ģertrūdes ielas teātrī.

 

Rīgas dzejas kartes darba grupa

Kurators un radošās koncepcijas autors - Artūrs Punte 

Projekta vadītāja - Inga Bodnarjuka

Sabiedrisko attiecību vadītāja  - Laura Leimane

Grafiskā dizaina autors - Artis Tauriņš

Tehniskais asistents - Jevgenijs Sisojevs

Video dokumentācija - Uvis Leskavnieks, Pēteris Ķimelis

Foto dokumentācija - Adrejs Strokins, Vladimirs Svetlovs, Oskars Broks

Skaņas ierakstu režija - Andris Indāns (Gassound Studio)

Tehniskais video un audio nodrošinājums - Pēteris Brīniņš un Kaspars Kalniņš (PBX)

Video projekciju risinājumi - Viktors Keino (DJ Wickis)